Deviant Login Shop  Join deviantART for FREE Take the Tour
hello everyone~
Just wanted to invite you to my facebook fanpage www.facebook.com/pages/Razuri-… in case you would like to see some works in progress of my artwork - I have many photos of my drawings and tools out there c::heart:
also, thank you so much for the huge amount of feedback lately, I'm trying my best to keep up with replying the notes and comments, but it is hard Q-Q
I'm sorry for making you wait
*goes back to work*
witam :heart:
Chciałabym wszystkich serdecznie zaprosić na wywiad ze mną, prowadzony przez :iconneo-n: , dzisiaj w radiu AOI, o godzinie 20:00
do posłuchania na:
www.radioaoi.pl
*trema*
Promised celebrational livestream~
www.livestream.com/razuri
welcome!
Hello everyone!
I have a thing to ask about the beautiful country which is Thailand, especially about the capital city :)
In short. Me and my friend :iconanikakinka: will be visiting Thailand for almost a month starting 4th February. We'll be visiting Bangkok, Krabi, Chiang Mai and Chiang Rai :) What I'm recently concerned about is safety. I've heard the news that the political situation in the capitol city is not very interesting around the time of untimely election. What is your point of view on this matter? :) Do you think I should worry?

thank you in advance for answering this journal!
HELLO EVERYONE!
I would like to announce that my dear friend and fellow artist :iconjaedp: just opened commissions! Despite their awesomeness & cuteness they're really cheap (prices from $4 to 10$), please take a look! c:
all info can be found here:
:thumb425021466:
and a little feauture of her artworks: :heart:
Fight for Honor by jaeDP Little Bird by jaeDP Love Will Hold Us Strong by jaeDP All I Need is You by jaeDP SKETCH YO by jaeDP you had me at hello by jaeDP Pye by jaeDP


thank you for stopping by!


Jazmin don't kill me for doing this OTL
I'm ill since wednesday so I've gotten a little slower with commissions, I'm sorry :iconcryforeverplz:
so I guess I won't be able to open them again before Christmas like I promised
*keuh keuh*
will upload at least two artworks today, though!
and then back to bed.
it seems I have enough points to go on some point commission shopping!! :giggle: is anybody here doing point commissions? :heart: If so, please send me a link to your price table in this journal! c: thank you in advance!


SHOPPPIIIIIIIIIIIIING :w00t:
*stares at the message centre*

*weeps*

I need a secretary Q_Q
Rules
- I reserve the right to upload the commissioned picture in my deviantart gallery and/or include it in my portfolio
- I won't promote smoking in my art
- Usually I don't feel comfortable with drawing anthro art, but there are exceptions to this rule
- Actually I'm a huge fan of mecha art, so if you want some, ask away!

Price list:

Sketch commissions (up to 3 characters excluding sketchpage type)


-portrait (for one chara): 20$

Poopsona by Razuri-chan

-waist up (for one chara):25$

Welcome! by Razuri-chan Heartbreak by Razuri-chan

-fullbody (for one chara): 30$

Ultimus Terra Maximus by Razuri-chan

(NEW) chibi/loli fullbody (for one chara): 15$
Chibi Robin by Razuri-chan

A4 sketchpage commission (12-15 sketches on one page) (up to 4 characters) 75$
the penguins by Razuri-chan Sketchpage commission-Hydropalika by Razuri-chan

additional character- +100% of the base price. example: 2 characters fullbody=46$
------------------------------------------------------------------------------------
NEW
cell-shaded colored commission (up to 3 characters)

fullbody (for one character) 45$
The Cartographers by Razuri-chan

additional character - +100% of the base price. example: 2 characters fullbody -90$

------------------------------------------------------------------------------------------
full-coloured commissions (detailed-painting-like style) (up to 2 characters)

portrait (for one chara): 90$

Dreaming like a ghost by Razuri-chan

waist-up (for one chara): 110$
Nico by Razuri-chan Rainy day by Razuri-chan

fullbody (for one chara):140$
Artemis by Razuri-chan Lovey Dovey by Razuri-chan Sweater Weather by Razuri-chan

detailed background +50$
like here: take what the water gave me by Razuri-chan Hope by Razuri-chan

additional character- +50% of the base price. Example: 2 characters fullbody 210$


orders with references please send by note, thank You : ) :heart:


Unfortunately, shipping is not available!

1. :iconasderuki: (references sent) (PAID) (30% done)
2 :iconnicob7700: (references sent) (PAID)
3. :iconapollospromise: (references sent) (PAID)

ON HOLD:
1. :icontheultimateasian:
3. :iconthewriter313: (references sent)
4. :iconcybiline:
wishlist dla :iconmleczdaunhouse: c:
(postaram się, by bylo zwiezle ale i tak mi sie pewnie nie uda 8D'''')

The Cartographers by Razuri-chan Doubts by Razuri-chan The Cartographers Saga by Razuri-chan1. Furugi(+ewentualnie w miarę możliwości ktokolwiek z druzyny) z Cartographers Saga (L5R)  ;A; specjalnie ostatnio zrobilam rysunek calej druzyny na potrzeby tej wishlisty hehehe
Furugi (pierwszy z lewej)- osobowość:
Furugi jest dosyć nieśmiały, lecz serdeczny - generalnie jest to duży facet o niewinnym sercu, kochający przyrodę i przyrządzanie dobrego jedzenia :'D Jest pokorny wobec przełożonych i nie odezwie sie nieproszony, ale z drugiej strony jest odważny i nie zawaha się przed skoczeniem w ogień za swoimi przyjaciółmi. Z rzeczy charakterystycznych: ma nerwicę natręctw i wszystko co posiada układa w idealnym porządku; stara się być zawsze czysty i świezy a jego ciuszki zawsze są idealnie uprasowane. Kocha geometryczne ksztalty i symetrię.
Furugi jest swego rodzaju "magiem" z swiecie z ktorego pochodzi i kontaktuje się z żywiołami oraz kami (bogami)  np,ma w zwyczaju ucinać sobie pogawędki ze swoim ulubionym bogiem rzeki. W trakcie modlitwy/rozmowy z żywiolem składa rece w okreslony sposób: i37.photobucket.com/albums/e79… Pustka, ziemia oraz woda chętnie go słuchają, większe problemy ma z ogniem i wiatrem. Poza tym interesuje się poezja i raz na jakiś czas (wtedy, gdy nie pracuje) siada pod drzewem i pisze haiku. Bardzo religijny - we wszystkim widzi znaki
; połknie każdą przepowiednię jak pelikan cegłę.
Zawsze nosi podwiniete rekawy, gry pracuje/gotuje. Zawsze je rozwija, gdy używa magii/modli się/ pisze wiersze/ robi inne "wyższe czynności". To kolejny nawyk zwiazany z jego nerwicą natręctw. xD
Mówi "przepraszam" około 50 razy dziennie.

Nadim - osobowość (Drugi z lewej):
Niezwykle charyzmatyczny, acz naiwny do bólu szermierz i poszukiwacz przygód. Najbardziej na świecie kocha swojego konia Kirina. Zawsze chodzi z uśmiechem na ustach, wszędzie jest znany i lubiany. Furugi jest fanem jego opowieści, słucha go zawsze z zapartym tchem. (jest w pewnym sensie jego idolem). Ma pamięć absolutną, dzieki czemu z powodzeniem tworzy mapy różnych rejonów Cesarstwa. Choruje na padaczkę. Jego najlepszym przyjacielem z dziecinstwa jest Yasuragi.

Natsuki (w srodku):
Cesarski namiestnik (aczkolwiek początkujacy). Stara się zawsze zachowywac dystyngowanie i godnie. Uczulona na pióra (i "pustą czarkę". Cała reszta drużyny jest jej podwładnymi. Wydaje się być zaklopotana wybrykami swoich samurajów. Lubi robić zakupy oraz jeść słodycze (Furugi zawsze ma w kieszeni cukierki dla "Pani Namiestnik 8D). Trzyma się blisko Yasuragiego, bo reszta drużyny nie do końca ogarnia dworskich zasad dobrych manier.

Yasuragi: (drugi z prawej)- Człowiek, na ktorego widok pierwszym skojarzeniem jest "góra nie do przesunięcia". Zawsze zachowuje stoicki spokój, jest zagorzałym pacyfistą, a jednocześnie posiada bardzo duże zdolności szermierskie, z pomocą których broni reszty drużyny. Jest trochę wycofany, lecz stanowczo broni tego, co dla niego ważne. Jego hobby to składanie origami. Na plecach ma tatuaż w ksztalcie kwiatu lotosu, taki sam wzor ma rowniez na tylnej czesci swojego kimona. Nosi ze soba ogromny wachlarz, służący do obrony. Jego najlepszym przyjacielem jest Nadim.

Mumei: (pierwsza z prawej): Prawie całe zycie spędziła w lesie. Posiada moc kontaktowania się z duchami. Przez brak wychowania dość trudno jest jej się odnaleźć w dystyngowanym towarzystwie (chłepcze wodę z czarki jak kot) nadrabia to jednak wesołym i otwartym usposobieniem. Uważa Furugiego za swoją własność. Często miewa huśtawki nastrojów.
-------------------------------------------------------------------
Far Beyond The World: Hubert

Hubert character sheet by Razuri-chan Były motocyklista (teraz ze swojego wózka inwalidzkiego poczynił mobil przyszlosci), strażnik Gwiazdozbioru Herkulesa. Stracił nogę w wypadku motocyklowym, drugą ma częściową sparaliżowaną. Pewny swojej atrakcyjności, zalotny i uroczy :'D. His passion is music (which is strictly forbidden in the world he lives in). Despite that he runs a radio channel all by himself, and he's a conductor in an underground choir razuri.tumblr.com/post/6471551… . Hahaha dlaczego nagle zaczelam pisac po angielsku xD. Ma słuch absolutny, potrafi grać (a nawet jesli nie umie to bardzo szybko sie nauczy grac) na kazdym instrumencie, jakiego się tknie). Jest zabawny, dowcipny, wszędzie go pełno. Jego główną wadą jest nieodpowiedzialność.


 Chociaż napisalam tylko tyle mysle ze kazdy kto mnie zna, wie, ze tak samo uciesze się z praktycznie kogokolwiek z Far Beyond the World albo z JeanMarco albo z Pye'a i Lawrenca (z tym moze troche gorzej bo malo obrazkow ich wrzucalam ;A;), albo z postaci z Ace Attorney, wypisalabym to wszystko ale ja już nie daję rady z wyrobieniem sie z czymkolwiek wiec ych tylko tyle ;A; nawet jak mi kupę narysujecie to też się uciesze no wiec, no.

WESOŁYCH MLECZOŁAJEK
hello!
Since I've gotten many notes/comments asking about this, I'm going to write this down here:

I'm going to open my commissions on Monday :heart: c:

all info here:
:thumb404750622:

now, back to work!
hello dears! I'm here today to advertise :iconk2-kun:'s commissions :D she's been my pupil for a year and now that she's attending my uni she needs some extra cash to pay up the tuition :)
she's really good and her commissions are very cheap, so please consider buying something! :heart:

info can be found here: -Commisions- by k2-kun and here: -Commisions-Hello! From now requests are closed and I'm starting a commisions to collect money for my studies. This is my first time making commisions and I'm quite nervous but I hope everything will came alright :) Slots are unlimited~
Examples:
Bullet; Green TraditionalBullet; Green
Bullet; Yellow Chibi 3$/zł
Bullet; Yellow Sketch 6$/zł
Bullet; Yellow "In cape" 8$/zł
Bullet; Yellow Pencil 18-24$/zł  
Bullet; Yellow Watercolour 20-27$/zł
Depend on details
Bullet; Green DigitalBullet; Green
Bullet; Yellow Simple character 6$/zł
Vector
I'm having an art-date with my art-crush!


what should I wear

oh my gosh

I'm so nervous

which sketchbook should I take

I should draw something for her

she draws so well

fukcfukcfukcfukc
Hello, everyone, it's been a while! I thought I'd share with you what I've been doing these 1-2 months.
First of all, well, tommorow is the deadline for giving in my animation project at school. *Sigh* I have very mixed feelings about this. It seems we'll get some additional time until 8th september to finish our projects (like adding music, painting some backgrounds) but still it seems that only 1/3 of what's been planned is going to be done by that time. In order to keep the plot going I decided to not put in some finished scenes from the middle/end of the storyboard. But no worries!- I still want to complete the animation even if it doesn't have a specific deadline.
It seems I'll have also more time to animate on my own - before the end of this month, I'll be oficially done with my school (at least for a year, that's for sure). I want to spend this year on setting up some things, finishing overdue commissions (I still have 4 and that fact alone doesn't let me sleep at night) and draw delayed presents for my friends (I really hope you don't feel neglected by me already OTL'''..).
Even though I'm working my butt off on the final year project, I think I did draw quite a lot this summer on trains and buses (in other words- places I was unable to draw on computer- I did animate in a train once though, but it wasn't very comfortable xD). In fact I managed to sketch out 90+ pages of my comic, drew some gifts and lots of shingeki no kyojin fanarts (you don't even know how much I got sucked into this) and I really really wish to share all of this with you, just please bear with me a little longer so I can get my degree and then flood you with my doodles (and outstanding replies OTL''') so you don't forget me haha
From other news, I think I'm facing a little artistic dejection haha, I hope it's just temporary because I've got no time to feel down, there's too much things to do haha XD

 if you're interested in seeing some works in progress from the animation, visit www.razuri.tumblr.com under the tag "my art" :)

how about you, how was your summer? :D
hello everyone!
Just to let you all know, I'll be on hiatus from 30th june to 12th july and then from 24th july to 5th august - I'll be a tutor/instructor on manga and anime camp! :D Since I really have to concentrate on my pupils I won't be very active here in next several days - but I'll be working on my animation project and remaining commissions when I have some spare time :)
Wish me luck, goodbye! :)

edit: Tommorow I'm returning from the camp and then I'll answer messages and so on! :D It's good to be back :heart:
by the way, I got completely sucked into Shingeki no Kyojin (attack on titan) fandom and I don't know If I'm going to go back 8'D My absolutely favourite character is Marco T^T :heart: I've created a tumblr blog made especially for feels for him and Jean (my second fav character), so If you're a fellow fan, please have a look here: www.jeanlubipieguski.tumblr.com ^v^ :heart: Also, if you want to know my regular art blog, it's simply www.razuri.tumblr.com
have a nice day, I'm returning tommorow!
(gets back to my 20 children on the camp XD As they call me "okaa-san")
edit: sprawdziłam przedział wiekowy - jest od 12 do 20 lat :) także 20 latki jak najbardziej jeszcze się łapią

Chciałabym z przyjemnością oznajmić, że będę wychowawcą na tegorocznym obozie mangi i anime organizowanym przez biuro turystyki Orion! :) Będę prowadzić wiele zajęć, w tym wiele artystycznych (takich jak tworzenie komiksów, tworzenie animacji krok po kroku) opiekować się jak własnymi dziećmi i oczywiście ROBIĆ PILOTY ZA BAŁAGAN W POKOJU 8DDDD
poniżej skopiowałam informacje dla osób zainteresowanych, jako, że ciągle prowadzone są zapisy :)

Planujesz wakacje z m&a? Mamy dla Ciebie obóz OTAKU

Biuro podróży ORION, zaprasza wszystkich młodych fanów m&a na obóz OTAKU.
Co to takiego? Wyobraź sobie trzynastodniowy konwent, na którym nie stracisz żadnej z
atrakcji – bo wszystkie są tworzone specjalnie dla Ciebie. Co więcej, są tworzone przez
ludzi zorientowanych w temacie, którzy dzielą Twoją pasję i wiedzą, jak stworzyć program,
który nie pozwoli Ci się nudzić. Innymi słowy, obóz OTAKU to połączenie najlepszych
elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów mangi i anime,
czyli między innymi:

• profesjonalne warsztaty rysunku
• Cosplay
• DDR i UltraStar
• projekcje Waszych ulubionych anime
• kaligrafia i origami
• sztuki walki
• język japoński
• konkursy i prelekcje
• towarzystwo innych zapaleńców

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień
Japonią i tematyką m&a – organizatorów konwentów, studentów japonistyki, rysowników.
Więcej informacji na:
www.otaku.btorion.pl
www.facebook.com/orionotaku
OH MY GOD PEOPLE ;AAA; !!!!!!!
One year ago, on my birthday my dear friends :iconkairek: and :iconloreen: made me a dating video game with the characters from my story "Far Beyond the World" (that's the story from my animation project). It was so awesome I made a deviation to show my appreciation and excitement from playing the game: Far Beyond the Doki Doki in Warsaw sketchdump by Razuri-chan
AND FINALLY TODAY
THEY POSTED A VERSION TO DOWNLOAD TO EVERYONE ;AAAAAAA;

---------> Far Beyond the Doki Doki in Warsaw - game download by Kaireen-chan <------------ IT'S HERE!ohmigosh I can't even. Just play it please ;^;
In the game you're on of my characters, Canis Maior. ( this guy  Revenge by Razuri-chan The shepherd dog and the sheep by Razuri-chan new wardrobe by Razuri-chan we're innocent by Razuri-chan ) He meets almost all of main characters from Far Beyond the World on a blind date : DD If you find all the endings, there's a bonus date (with his one true love OTL). I think it would be so much fun even if you don't know the story (and they just nailed the personalities of all of the characters Q___Q)
:heart:   I would LOVE if you play the game and tell me and my friends what do you think (and I'd love to know which date you enjoyed the most!)
:iconcannotevenplz:
Ohhh gosh guyssss Q__Q thank you for daily deviation!
I feel so honored OTL :heart: :heart: :heart:
:iconasdfghplz:

Actually, there's even more things I'd like to show my gratitude for:
- Almost 30.000 people are currently watching me- thank you all and each of you for following me and my artistic journey ;A;
- In few days I'm sending the last, finally THE LAST payment for my art school ;^; thanks to your support I was able to pay the fees during the 3 years at my university, I can't believe I actually managed to do that OTL' Now I can finally spend money from my commissions on something else than school Q___Q;; (I guess I'll go for dance lessons and swimming pool because my spine is really in a bad shape recently OTL)
-idk, people are so nice to me I love you *cracks up* Q____________Q
we haven't talked for a while!
I'll be painting one of my commissions
www.livestream.com/razuri welcome! :heart:
Guuys I have a problem ;A;'
As You may know livestream doesn't allow to keep logs and I can't remember who I drew the request with a blonde taking his shirt off for ;A; All I remember is that the rest of requests were for :iconsneakolai: and :icondestron23:. Please show up mysterious person, I need to know where to send the request and I need to name of the guy so I can write about that in the PDF sketchbook 8'D

(by the way, I'm so close to finishing it I think the PDF sketchbook is going to be available today! its title is "Apricot" :D )